Y-Games

esport tournament

1-3.6.2018

refinery gallery - BRATISLAVA

Napísali o nás

[archívny príspevok]

Herný festival Y-games Winter Challange 2014 sa tešil z vysokej účasti

BRATISLAVA. 18. októbra 2014 sa na Fakulte informatiky a informačných Technológií STU otvorili brány do herného sveta. Na turnaj s názvom Y-GAMES Winter Challenge 2014 si hráči prišli zmerať svoje sily v obľúbených PC a PS3 hrách – DOTA 2, LOL (League of Legends), COUNTER STRIKE 1.6, Hearthstone a FIFA 2014. Registrovaných bolo neuveriteľných 350 hráčov. Okrem súťažiacich sa turnaja zúčastnilo aj početné publikum zložené najmä zo študentov a mladých počítačových nadšencov.

12

Herný svet v minulosti a dnes – horúce novinky vs. ako sme začínali

Organizátori podujatia, Občianske združenie Ynet, Akcie na Mlynoch a Študentský parlament elektrotechnikov a informatikov, si pre všetkých návštevníkov a fanúšikov PC hier pripravili bohatý celodenný program.

Turnaj odštartoval v dopoludňajších hodinách registráciou hráčov. Návštevníci mali zatiaľ možnosť pozrieť si premietanie dokumentárneho filmu „Cesta hrdinu“, ktorého autorom je Michal Božík. Michal sa v súčasnosti venuje výskumu hromadných internetových hier a tiež aplikácii herných prvkov na oblasť vzdelávania. Film vznikol počas jeho štúdia psychológie a poukazuje najmä na pozitívne stránky vplyvu počítačových hier na hráčov.

19
Prednáška retro hry

Nasledovala zaujímavá prezentácia horúcich noviniek od firmy Logitech, počas ktorej sa diváci dozvedeli viac o najčerstvejších herných produktoch. Pán Juraj Redeky, zastupujúci firmu Logitech, predstavil najnovšie audio, počítačové periférie, príslušenstvo k tabletom aj pre profesionálny gaming. Ako sám uviedol, niektoré z prezentovaných produktov dokonca zatiaľ nie sú na Slovenskom trhu dostupné, no pripravujú sa do distribúcie.

 

Popoludní si prišli na svoje nadšenci hernej a počítačovej histórie. Na prednáške s názvom „Retro Gaming“ si prostredníctvom plne funkčného 8-bitového počítača z roku 1980, pripojeného na dataprojektor, diváci mohli reálne pozrieť, aké hry sa hrávali v osemdesiatych rokoch, ako bol počítač zapojený a akým spôsobom sa ovládal. Samozrejme, vrátane všetkého potrebného príslušenstva – floppy diskov, kaziet s hrami a starého joysticku, rovnako ako i pôvodného operačného systému Basic, ktorý uviedla spoločnosť Micsrosoft v roku 1977. Okrem toho priniesol pán Redeky, zberateľ historického herného príslušenstva a počítačov, na ukážku aj staré mobilné konzoly – predkov dnešného Playstation.

Ako hrajú profesionáli

8
Erik a Marek – profesionálny hráči Trackmánie

Mimoriadne inšpiratívnym bodom programu bol nepochybne ukážkový zápas (show match) študentov Erika a Mareka, profesionálnych hráčov pretekárskych hier, konkrétne hry TrackMania. Marek, ktorého od detstva lákali počítačové hry, sa venuje profesionálnemu gamingu približne 5 rokov a jeho najväčšími úspechmi je titul majstra Česka a Slovenska z roku 2012 a vicemajstra sveta z rokov 2011 a 2012. Erik, súčasný Red Bull športovec, 4 násobný majster Česka a Slovenska v TrackManii a majster sveta z roku 2011, svoju motiváciu k hrám našiel v otcovi: „Keď som bol malý, môj otec sa venoval IT a vždy som mal doma tie najnovšie hry. TrackMania bola moja prvá free hra cez internet. Skúsil som ju a odvtedy ma stále drží.“ Obaja chlapci sa momentálne pripravujú na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia začiatkom novembra v Paríži.

Svoje netradičné hobby prišli na turnaj Y-games prezentovať aj mladí a zruční účastníci súťaže v stavbe a programovaní robotov pre ZŠ, First Lego League. „V súťaži je veľmi dôležitá tímová práca, rozvrhnutie si jednotlivých úloh a ich postupné riešenie. Vyžaduje si to veľa času a trpezlivosti, príprava na súťaž začína približne pol roka vopred,“ prezradili chlapci, ktorí boli v roku 2012 na súťaži vyhlásení za najlepšieho nováčika a v minulom roku ocenení za tímovú prácu.

Zábava naozaj pre každého

Počas celého dňa divákov lákal herný kútik s RETRO hrami a hernými konzolami. Mnohí si v ňom zaspomínali na svoje detstvo, iní si zasa prvý raz na vlastnej koži vyskúšali, akým spôsobom sa hrávali hry v minulosti, ako vyzerala grafika hier a ovládacie prvky.

5
RedBull Simulátor

Veľkú úspešnosť mal aj Red Bull simulátor CAR – Gaming Unit: „Rozhodne sa tu nenudím. Okrem toho, že sledujem turnaje, bola som sa zabaviť v Retro kútiku a vyskúšať si Red bull simulátor. Je to naozaj super, i keď pre mňa trochu náročné na ovládanie.“ – prezradila Barbora, ktorá prišla podporiť svojho priateľa, súťažiaceho v hre FIFA 2014.

22
Warhammer

Návštevníci Y-games mali tiež možnosť vyskúšať si stolovú hru Warhammer, ktorá je mimoriadne populárna najmä vo Veľkej Británii a v USA. Členovia klubu Madmaxon, sídliaceho na Vazovovej ulici v Bratislave, záujemcom ochotne vysvetlili pravidlá a koordinovali priebeh hry svojimi radami. Na výber boli dve verzie hry. Fantasy verzia pre milovníkov stredoveku a mágie s bojovými šíkmi elfov, orkov, ale aj ľudí a sci-fi verzia predstavujúca temnú budúcnosť s apokalyptickými scénami, v ktorej proti sebe stoja mimozemské rasy, geneticky upravení supervojaci, či imperiálna garda.

IMG_5389
Účastník a Cosplay girls

Návštevníkov sprevádzal programom moderátor Marcel Osťo Osztas a Cosplay hostesky vo vlastnoručne vyrobených kostýmoch, autenticky stvárňujúce herné postavy. Cosplay, je hobby, ktorého cieľom je čo najdôveryhodnejšie stvárniť postavu z hry, filmu, komiksu a podobne. Každý cosplayer sa svoju postavu snaží preniesť do reality, preto musí vyzerať a správať sa ako ona. Z tohto dôvodu si väčšinou kostým vyrába sám. Cosplay hosteska Hanka si pre návštevníkov herného turnaja pripravila aj krátku prezentáciu o tom, ako sa takéto kostýmy vyrábajú: „Je to finančne náročný koníček, látky na kostým sa niekedy hľadajú veľmi ťažko a treba za nimi ďaleko cestovať. Zúčastňujeme sa aj súťaží, kde sa hodnotí podobnosť s postavou, vcítenie sa do role, ale i zručnosť, s akou je kostým vyrobený.“

Y-games Winter Challange bol výzvou nielen pre súťažiacich

Po odohraní náročných zápasov, ktoré trvali až do neskorých nočných hodín, nadišiel konečne čas, na ktorý všetci netrpezlivo čakali – výsledky a vyhlásenie víťazov turnaja.

20141019_000826
Výhercovia DOTA 2

V hre DOTA 2 prvú priečku obsadil tím „ALIENS“, druhý skončil tím „raging-wolves“ a tretí „Červené mravce“. V League of Legends si prvenstvo vybojoval súťažný tím „Challenge accepted“, druhé miesto „Team solo FIIT“ a tretie tím s názvom „This time seriously“. V hre Counter Strike 1.6 sa na prvých troch priečkach umiestnili tímy „Kamaráti“, „Pagáče“ a „ZSSR“.

V hre FIFA 2014 zvíťazil hráč „Krajčovič“, druhé miesto obsadil „Drab“. V napínavom zápase o tretie miesto po nerozhodnom výsledku v predĺžení nasledovali penalty, v ktorých napokon zvíťazil hráč „Sulík“. Najlepšími hráčmi Heartstone v turnaji Y-games boli hráči „Pharox“, „Kemachi“ a „Heredrix“.

IMG_5436

Víťazi sa tešili atraktívnym cenám od partnerov podujatia: Logitech, Grunex, Learn to code, Discovery travel, Accenture, Brloh, Ynet, Akcie na mlynoch, Laser game, Hektor & Junak fitness centrum, kníhkupectva Libri a mnohých ďalších. Okrem vecných cien boli ocenení špeciálnymi medailami, pamätnými listinami a putovným pohárom Ynetu.

Všetci súťažiaci si však so sebou odniesli aj niečo viac – užili si príjemný deň v spoločnosti svojich kamarátov, či dokonca nadviazali nové kontakty a priateľstvá: „Pred turnajom sme sa poznali len cez internet, zoznámili sme sa asi pred troma týždňami cez stránku Ynetu. Vytvorili sme tím, individuálne sme sa pripravovali a dohodli si spoločnú taktiku. Turnaj Y-games sa nám mimoriadne páčil a určite prídeme aj nabudúce,“ uviedli súťažiaci v hre League of Legends.

Y-games Winter Challange 2014 bol výzvou nielen pre súťažiacich. Pri jeho organizovaní sa neraz zapotili aj členovia skvele zohratého organizačného tímu a mnohí pomocníci, ktorí sa starali o priebeh celého turnaja. Herný turnaj Y-games sa tešil zo skutočne vysokého počtu zúčastnených hráčov, ale i návštevníkov z radov verejnosti. A my sa už tešíme na ďalší turnaj v letnom semestri!

23
Organizačný tím

Autor: Romana Fridriková

( Prečítané 1428 krát)